• Kiedy i jak wprowadzać głoskę - r.

      • Drodzy rodzice dzieci 3- i 4-letnich

        Na początku chciałabym pogratulować Państwu, że macie już tak duże dziecko. Wiem (z doświadczenia J), że przez te 3 czy 4 lata bywało ciężko. Tym bardziej cieszę się, że Państwa pociecha może rozwijać się w murach naszej szkoły. Mam za sobą badania przesiewowe, w czasie których wyłoniłam dzieci potrzebujące ćwiczeń logopedycznych. Niedługo opracuję i przedstawię zestawienie ilościowe uczestników zajęć z poszczególnych grup, ale już teraz jako logopeda mam do Państwa gorącą prośbę. Bardzo proszę, byście nie nakłaniali swoich 3- i 4-letnich dzieci do wymawiania głoski [r]. To za wcześnie. Owszem, niektóre dzieci w tym wieku potrafią już rrrrrrrr…, ale – jak dowodzą badania naukowe – tak małe dzieci najczęściej nie są gotowe na wymawianie najtrudniejszej głoski języka polskiego. Nie jest gotowy ich język, który musi dłużej pozostać spionizowany i wprawiony w wibrację, jak też nie jest dojrzały słuch fonemowy odpowiedzialny (najprościej rzecz ujmując) za odróżnianie głosek.

        Głoska „r” powinna pojawiać się do 5,5 - 6 roku życia. Wcześniej jej zastępstwem jest najpierw głoska „j” ( np. rak - jak ), potem głoska „l” ( rak – lak). I taka jest norma. Jeśli zbyt wcześnie prosimy dziecko „powiedz rrr”, „powiedz krowa” itd. to maluch starając się zadowolić rodziców może zacząć realizować nieprawidłowe „r”, którego później trudno go oduczyć.

        Jeżeli nie możemy doczekać się „r” wykonujmy razem z dzieckiem przed lusterkiem zadania (buzia szeroko, broda nieruchomo):

        ·       Zlizywanie czubkiem języka z górnych dziąseł miodu/czekolady/kawałka andruta itp.

        ·       „Liczenie” czubkiem języka kolejno górnych zębów.

        ·       Pukanie czubkiem języka w górny wałek dziąsłowy (bez ruchu dolnej żuchwy).

        ·       „Mycie sufitu w buzi” – przesuwanie języka po podniebieniu od zębów w kierunku gardła przy szeroko otwartych ustach.

        ·       Język „przykleja się” do górnych dziąseł, a zęby naprzemiennie otwierają się szeroko i zamykają.

        ·       „Wyżymaczka” – przeciskanie języka przez zbliżone zęby.

        Dziękuję, że dotarli Państwo do końca tego tekstu. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

        Monika Wyszogrodzka

        Logopeda