• Jesteśmy po badaniach przesiewowych.

• W wrześniu w naszej szkole przeprowadzone zostały przesiewowe badania logopedyczne wśród niemal wszystkich dzieci uczęszczających do placówki. Na podstawie przesiewowego badania mowy wyłonione zostały dzieci, które zostaną objęte opieką logopedyczną. Łącznie zakwalifikowano do uczestnictwa w zajęciach logopedycznych 33 uczniów. Niektóre dzieci z Punktu Przedszkolnego nie zostały jeszcze przebadane ze względu na trwający okres adaptacyjny.

Czas trwania zajęć logopedycznych wynosi ok. 20 – 30 min. raz w tygodniu i jest on uzależniony od możliwości i potrzeb dziecka. Zajęcia będą prowadzone indywidualnie bądź w grupie do 4 osób.

Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

• usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy);

• uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek;

• kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej;

• rozwijanie słuchu fonemowego;

• wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej;

• rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi;

• rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych;

• przygotowanie do nauki czytania.

Monika Wyszogrodzka