• Założenia projektu

• Uczestnicy projektu: uczniowie klasy 2

Cel Projektu:

- wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego

- integracja zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie

- niwelowanie napięć emocjonalnych

Przebieg projektu:

1. Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2022/2023 (początek projektu 01.09.2022 r. - koniec projektu 31.05.2023 r.).
            2. W ramach projektu uczniowie wykonują co najmniej 9 z 20 zaproponowanych lub wybranych przez nauczyciela eksperymentów. Należy tą pracę udokumentować.
            3. Od 20.05 2023r. do 03.06.2023r. wypełnienie sprawozdania – jest to warunek niezbędny do otrzymania certyfikatu udziału w projekcie.
        • Podsumowanie projektu

• Przez cały rok szkolny 2022/2023 uczniowie klasy 2 uczestniczyli w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Dotknij, poczuj, zobacz”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia było wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego. Poza tym był to również dobry sposób na integrację zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Przeprowadzanie doświadczeń pozwoliło dzieciom niwelować napięcia emocjonalne, wyciszyć się oraz poprzez zaangażowanie różnych zmysłów, przeżyć każdy z przeprowadzonych eksperyment na swój sposób. Projekt realizowano podczas zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie wraz z wychowawcą spotykali 1 raz w miesiącu na 2 godziny lekcyjne. W ramach tych zajęć uczniowie wykonali 10 wybranych eksperymentów:

1. Tęcza Skittles
          2. Wulkan
          3. Gniotek
          4. Tęcza z serwetek
          5. Dekoracja w wazonie z kolorowej soli
          6. Malowanie na soli 3D
          7. Piasek sensoryczny
          8. Ciecz nienewtonowska
          9. Lawa
          10. Pizza sensoryczna

Cele przeprowadzania doświadczeń:

1. Podnoszenie u uczniów podstawowych umiejętności i kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy.
          2. Podniesienie kompetencji w zakresie kreatywności i innowacyjności.
          3. Podniesienie kompetencji związanych z umiejętnością wykorzystania narzędzi TIK.

Cele dydaktyczne:

1. kształtowanie wśród uczniów umiejętności takich jak: - myślenie naukowe – umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody
            i społeczeństwa;
          2. uczenie się, jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;
          3. kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy;
          4. obserwowanie i prowadzenie prostych doświadczeń przyrodniczych, analizowanie ich i wiązanie przyczyny ze skutkiem;
          5. umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno- komunikacyjnymi,
            w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji.

A co na to uczniowie:

• poznaliśmy „magiczne” właściwości cieczy nienewtonowskiej, która zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii;
          • użyliśmy soli kuchennej na lekcjach plastyki i efekt bardzo nas zaskoczył;
          • obserwowaliśmy „wędrującą wodę„ i dowiedzieliśmy się, że ciecz (w tym wypadku woda) posiada zdolność do podchodzenia w górę, wbrew prawom grawitacji.
          • „Uwielbiamy naukę przez doświadczenia i zabawę.”
          • „Doświadczenia – robią wrażenie.”

„Było super.”