• POMOC UKRAINIE

• Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele

Szkoła Podstawowa im. Unitów Podlaskich w Olszance włącza się w zbiórkę "Łosice solidarne z Ukrainą". Zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc w zbiórce, która zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Potrzebne są m.in.:

śpiwory, koce, karimaty, poduszki,

- ręczniki z mikrofibry, ręczniki papierowe,

- środki higieniczne w tym środki myjące do ciała, pasty i szczoteczki do zębów,

- środki antyseptyczne, środki opatrunkowe, woda,

- żywność o długim terminie przydatności oraz do szybkiego przygotowania, żywność puszkowana, batony energetyczne.

- produkty dla dzieci: pieluszki, mokre chusteczki, jedzenie w słoiczkach, kaszki, butelki, kubki (wyłącznie nowe).

- przydatne też będą kartony do pakowania darów.

Prosimy, aby przyniesione dary były nowe. Artykuły można przynosić od wtorku
            1 marca od. godz. 8:00 do czwartku 3 marca do godz. 13:00 i gromadzić w holu naszej szkoły.

Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 luty

•

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podczas nietypowej lekcji języka polskiego czwartoklasiści analizowali wiersz Tadeusza Różewicza pt. "Słowa", poznali genezę obchodów  tego dnia, znajdowali w chmurach wyrazowych synonimy często nadużywanego przymiotnika "fajny", wyszukiwali w wykreślankach wyrazowych zapomnianych słów oraz układali trimino z nazwami dawnych zawodów. Zabawa językiem polskim wciągnęła uczestników lekcji do tego stopnia, że nieomal nie zauważyli końca zajęć. Śmiało można stwierdzić, że atmosfera tych obchodów zrodziła w głowach uczniów pomysły na kolejne ciekawe przyswajanie naszego języka ojczystego.

• 11 lutego w całej Europie obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

• 112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112 rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym) a numer jest dostępny przez całą dobę.

Korzystajcie! Pamiętajcie, że …

"Gdy szwankuje nagle zdrowie - 112 pogotowie!Gdy gdzieś pożar zauważysz - 112 dzwoń do straży!Gdy na drodze jest kolizja - 112 dzwoń policja!Pod numerem 112 szybko pomoc znajdziesz zawsze!"

• Światowy Dzień Pizzy

• 9 lutego obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Nie ma chyba takiej osoby, która nie wie, co to za danie. Czy uczciliście ten dzień pyszną pizzą?

A teraz trochę historii. Na pytanie z jakim Państwem kojarzy się PIZZA, Na pewno padnie słowo WŁOCHY! Ale czy tylko Słoneczna Italia zapoczątkowała pieczenie tych pysznych placków?

„O dziwo pizza nie pochodzi z Włoch. Jej początków można szukać w starożytnej Grecji gdzie popularne były placki plangutos, czyli cienkie ciasto na które nakładano różne dodatki. Włochy mogą poszczycić się tym, że właśnie tam pojawiło się pierwszy raz słowo pizza. Było to już w okresie średniowiecza, a samo słowo mogło pochodzić od picea (chleb z pieca). Pierwsza pizzeria powstała w Neapolu w 1830 roku i istnieje do dziś, jest to Antica Pizzeria Port’Alba.” (autor: p. B.Surtel)

Dowiedz się więcej:

„Kto wymyślił PIZZĘ” https://www.youtube.com/watch?v=3tauO5eIkSU&t=25s

A może wy pochwalicie się swoją pizzą?

• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

• Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodziliśmy  8 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców do  zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych:   https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html oraz http://akademia.nask.pl/. Można tam znaleźć kursy e-learningowe, porady, quizy oraz artykuły o bezpiecznym surfowaniu w sieci.

Dla młodszych uczniów naszej szkoły polecamy: https://sieciaki.pl/.