• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W dniu dzisiejszym uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Nasi uczniowie za całoroczną pracę otrzymali dzisiaj upragnione świadectwa ukończenia kolejnego etapu w edukacji. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym  roku.

            Drodzy uczniowie upragniony czas wakacji to czas odpoczynku, spędźcie go bezpiecznie.  Do zobaczenia po wakacjach!

            W dniu 22 czerwca 2023 r. podczas uroczystego pożegnania uczniów z klasy ósmej, odbyło się przekazanie sztandaru. W skład Pocztu Sztandarowego w roku szkolnym 2022/2023 wchodzili Valentyna Nalysa, Nikola Wasiluk, Piotr Stefaniuk, Oliwia Mikołajczuk, Laura Krasuska, Piotr Cieśluk. W nowym roku szkolnym 2023/2024 w skład Pocztu Sztandarowego wejdą Oliwia Mikołajczuk, Laura Krasuska, Piotr Cieśluk oraz Aleksandra Piekarska, Lena Marciniuk i Kacper Makać. Opiekę nad Pocztem sprawuje p. Katarzyna Sawczuk.

          • Wycieczka do Białowieży grupy młodszej

          • W dniu 16.06.2023r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Białowieży. Dzieci miały okazję poznać florę i faunę Białowieskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce młodsza grupa wyruszyła na teren zagród rezerwatu pokazowego żubrów, starsza zaś  do pawilonu edukacyjnego gdzie zapoznała się z multimedialną wystawą przyrodniczą. Po intensywnym zwiedzaniu części Białowieskiego Parku Narodowego uczniowie zjedli obiad i udali się do Orzeszkowa gdzie zwiedzili Chatkę Baby Jagi. Było to miejsce, które wywołało olbrzymią radość i wiele uśmiechu na ustach nie tylko dzieci, ale także opiekunów.  Z uśmiechami na twarzy, zmęczeniem i plecakami pełnymi wrażeń dzieci wróciły do swoich domów.

          • Podsumowanie projektu "Dotknij, poczuj, zobacz"

          • Przez cały rok szkolny 2022/2023 uczniowie klasy 2 uczestniczyli w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Dotknij, poczuj, zobacz”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia było wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego. Poza tym był to również dobry sposób na integrację zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Przeprowadzanie doświadczeń pozwoliło dzieciom niwelować napięcia emocjonalne, wyciszyć się oraz poprzez zaangażowanie różnych zmysłów, przeżyć każdy z przeprowadzonych eksperyment na swój sposób. Projekt realizowano podczas zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie wraz z wychowawcą spotykali 1 raz w miesiącu na 2 godziny lekcyjne. W ramach tych zajęć uczniowie wykonali 10 wybranych eksperymentów:

            1. Tęcza Skittles
            2. Wulkan
            3. Gniotek
            4. Tęcza z serwetek
            5. Dekoracja w wazonie z kolorowej soli
            6. Malowanie na soli 3D
            7. Piasek sensoryczny
            8. Ciecz nienewtonowska
            9. Lawa
            10. Pizza sensoryczna

             

            Cele przeprowadzania doświadczeń:

            1. Podnoszenie u uczniów podstawowych umiejętności i kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy.
            2. Podniesienie kompetencji w zakresie kreatywności i innowacyjności.
            3. Podniesienie kompetencji związanych z umiejętnością wykorzystania narzędzi TIK.

             

            Cele dydaktyczne:

            1. kształtowanie wśród uczniów umiejętności takich jak: - myślenie naukowe – umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody
              i społeczeństwa;
            2. uczenie się, jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;
            3. kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy;
            4. obserwowanie i prowadzenie prostych doświadczeń przyrodniczych, analizowanie ich i wiązanie przyczyny ze skutkiem;
            5. umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno- komunikacyjnymi,
              w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji.

             

            A co na to uczniowie:

            • poznaliśmy „magiczne” właściwości cieczy nienewtonowskiej, która zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii;
            • użyliśmy soli kuchennej na lekcjach plastyki i efekt bardzo nas zaskoczył;
            • obserwowaliśmy „wędrującą wodę„ i dowiedzieliśmy się, że ciecz (w tym wypadku woda) posiada zdolność do podchodzenia w górę, wbrew prawom grawitacji.
            • „Uwielbiamy naukę przez doświadczenia i zabawę.”
            • „Doświadczenia – robią wrażenie.”

            „Było super.”
             

          • Ekologiczny Piknik Rodzinny

          • 15 czerwca 2023 roku w godzinach 10.00-14.00 na terenie boiska gminnego w Olszance odbędzie się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Sedecznie zapraszamy całą społeczność szkolną i rodziców.

          • Kino w szkole

          • 5 czerwca 2023 r. nasi uczniowie wzięli udział w seansie filmowym, podczas którego obejrzeli pełnometrażowy film animowany, pt. "Mumie". Tym razem to kino "przyjechało" do szkoły, a stołówka szkolna zamieniła się na kilka godzin w salę kinową. Okazało się, że taka forma spędzania czasu w szkole służy nie tylko rozrywce, ale też edukuje, integruje i kształtuje wrażliwość u młodych widzów. 

          • XV ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

          • W piątek, 2 czerwca w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z XV rocznicą nadania imienia Unitów Podlaskich Szkole Podstawowej w Olszance oraz X rocznicą powołania Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Unitów Podlaskich.

            Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Hadynowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Roman Wiszniewski, przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium.

            Po zakończeniu uroczystej eucharystii zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna udała się do szkoły. Na uroczystość przybyły delegacje szkół podstawowych, których patronem są Unici, szkół w Drelowie, Wohyniu i Hrudzie, delegacje ze szkół z terenu gminy Olszanka, Przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie, wójt Gminy Olszanka p. Grzegorz Pajnowski, przedstawiciele Rady Gminy Olszanka, Seniorzy z Klubu Seniora w Olszance, księża z sąsiednich parafii oraz mieszkańcy Gminy Olszanka. Przed budynkiem szkoły w Olszance zostały odsłonięte cztery tablice poświęcone pamięci Unitów. Pierwsza zawiera informacje kim byli Unici. Druga opisuje kapliczkę w Olszance. Trzecia tablica przypomina postać bohaterskiego Unity Onufrego Hawryluka. Kolejna tablica opisuje historię Unitek z parafii Mszanna.

            Nasi uczniowie przedstawili zebranym gościom inscenizację poświęconą Onufremu Hawrylukowi pt. „Silni wiarą”. Autorem przedstawienia i reżyserem całości był nasz pan Dyrektor – Wojciech  Wawryniuk . Serdecznie dziękujemy przybyłym na uroczystość gościom i oczywiście panu dyrektorowi za wspaniałą lekcję historii.

          • Rok szkolny 2022/2023 na ostatniej prostej

          • Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Nadchodzą wakacje. Jak je bezpiecznie spędzić opowiedział nam pracownik KRUS z Łosic, który odwiedził naszą szkołę w dniu 29 maja.

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.